Šta je CV i koje informacije su bitne

07/09/2022
cv

Curriculum Vitae ili skraćeno CV je dokument koji navodi vaše radno iskustvo, veštine, poslovna dostignuća, obrazovanje, određene lične podatke i ostale relevatne informacije vezane za vašu poslovnu karijeru. Ove informacije služe praktično kao posrednici između vašeg znanja, iskustva, kompetencija i poslodavca sa druge strane. U bukvalnom prevodu Curriculum Vitae- CV znači istorija života a u našem jeziku ga još nazivamo i biografijom ili rezimeom.

cv
Izvor Adobe Stock

Bilo da smo u radnom odnosu ili tražimo posao imati cv koji je ažuriran i u kome su navedene najnovije informacije vezane za naša radna iskustva i dostignuća je veoma važno. Uglavnom se polazi od predpostavke da cv pišemo samo ako tražimo posao a nakon što ga nađemo on obično ostaje zaboravljen u nekom folderu našeg kompjutera. Ovaj dokument bi trebalo da predstavlja brz i jasan uvid u vas profesionalni profil i može biti vaša šansa da ugrabite novu poslovnu priliku čak i ako je aktivno ne tražite. Napisati cv nije uvek tako jednostavno! Mora se voditi računa o tome koje informacije su relevante shodno situaciji zbog koje sastavljamo cv. Pretrpavati cv nepotrebnim informacijama samo da bi “cv bio duži” može imati kontra efekat.

Elementi u cv-u koje najviše treba uzeti u obzir

Fotografija.

U večini slučajeva fotografija je nešto što se podrazumeva u vašem rezimeu iako u zadnje vreme praksa nije tako stroga po pitanju fotografije kao što je nekada to bio slučaj. Pri izboru fotografije koju ćete staviti uvek možete “igrati na sigurno” i staviti sliku nalik onima u ličnoj karti ili pasošu. Naš savet je, međutim, da ako se već odlučite za fotografiju u vašem cv-u da to ipak bude neka neka koja vas predstavlja u vašem prirodnom i opuštenom okruženju. Čak iako je "opuštena" svakako mora da zadrži dozu profesionalnosti. Veoma je bitno da osvetljenje bude odgovarajuće i da na sebi nemate aksesoar kao što je šešir, šal ili naočare koje nisu za vid. Vaša pojava na ovoj fotografiji prosto treba da bude u skladu sa pozicijom za koju aplicirate!

fotografija
Izvor Adobe Stock

Lični podaci i kontakt.

U ovoj sekciji navodite svakako vaše ime i prezime, email adresu i broj telefona. Ovo je minimum koji morate da obezbedite. Neke kompanije takođe zahtevaju adresu prebivališta kao i datum rođenja. Potrudite se da u vašem email-u i ličnim profilima ne postoje neke neprimerene reči ili fraze koje mogu delovati neprofesionalno.

Društvene mreže i lični profili.

Neke osobe se odlučuju da navedu linkove koji vode do njihovih ličnih profila za koje smatraju da ih mogu predstaviti u dobrom sveltu. Ovaj odeljak svakako nije obavezan. Ako se bavite profesijama kao što su fotografija, programerstvo ili ste pisac ovi linkovi su veoma korisni jer na taj način dajete uvid u svoj dosadašnji rad. Na ovaj način potencijalni poslodavci mogu lako i brzo doći do vašeg portfolija i videti vaš dosadašnji rad.

cv
Izvor Adobe Stock

Radno iskustvo.

Ovo se smatra najbitnijim i najopširnijim delom cv-a i veoma je važno da se istakne odmah nakon ličnih podataka. Radno iskustvo se smatra najvažnijom stavkom kako u rezimeu tako i u praksi iz očiglednih razloga. Praksa i iskustvo su zaista, u stvarnom svetu, nekada mnogo važniji od obrazovanja, diplomi i sertifikata. Pored radnog mesta i naziva kompanije u kojoj ste stekli radno iskustvo potrebno je opisati i vašu poziciju kao i zadatke koje ste svakodnevno obavljali. Podrazumeva se takođe da u ovoj sekciji bude naveden i tačan vremenski period u kom ste radili za određenu kompaniju. Potencijalni poslodavci imaju puno pravo da direktno od vaših bivših poslodavaca provere informacije koje ste naveli stoga se morate potruditi da ovi podaci budu tačni i istiniti.

Obrazovanje.

Bilo da ste stekli stručno obrazovanje za rad u branši za koju aplicirate ili ne, navođenje vašeg obrazovanja u cv se smatra standardnom stavkom. Ako nemate radnog iskustva ali imate obrazovanje u određenoj profesiji za koju aplicirate, šanse da dobijete posao momentalno rastu. Stručni kadar se u nekim profesijama veoma ceni ili je naprosto neophodan. 

obrazovanje
Izvor Adobe Stock

Ostala iskustva i praksa.

Vaš volonterski rad i stručna praksa takođe ulazi u obzir. Ovaj odeljak je od posebnog značaja ako ste na početku svoje karijere i nemate puno radnog iskustva. Informacije ovog tipa su od velikog značaja ako ste student ili ako pokušavate da promenite svoju profesiju. Ukoliko nemate radnog iskustva u profesiji za koju aplicirate računajte da je navođenje ovog odeljka za vas neophodno. Ovde je veoma bitno da navedete ime obrazovne ustanove, godinu pohađanja, veštine koje ste stekli i ukupan vremenski period vašeg volontiranja ili prakse.

Jezici.

Ako osim svog maternjeg jezika govorite makar još jedan obavezno ga navedite. Pored navođenja koji jezik govorite navedite i na kom ste nivou sporazumevanja. Ukoliko imate završen kurs jezika i posedujete diplomu ili sertifikat podrazumeva se da priložite ove dokumente kao dokaz.

Veštine.

U ovom odeljku ideja je da se navedu sve vaše veštine koje smatrate korisnim za radno mesto koje želite da dobijete. Veoma je važno da budete racionalni i da ne ističete stvari koje nisu istinite ili koje vam ne idu u prilog. Od konkretnih veština, a u zavisnosti od toga za koju poziviju aplicirate, možete navesti da li posedujete vozačku dozvolu, da li vam je poznat rad na kompjuteru i u kojim softverima, koje programe ili mašine znate da koristite. Nakon toga opcionalno možete da navedete svoje lične veštine i osobine. Istaknite ako ste timski igrač, ako imate liderske sposobnosti, u čemu ste vešti. Izbegnite hvalisanje i usresredite se na realne atribute koji mogu da vam ponognu pri dobijanju posla a koji su realni i zaista vas opisuju.

cv
Izvor Adobe Stock

Napisao sam svoj CV, šta sada?

Prilikom sastavljanja svog cv-ja veoma je bitno da razumete do koga on stiže i ko će ga eventualno čitati. Obavezno pročitajte pažljivo svaki put šta je u njemu napisano pre nego što ga pošaljete poslodavcu. Ispravite eventualne gramatičke i slovne greške. Veoma je važno da cv bude u toku, da se datumi poklapaju i da ga dopunite sa najnovijim informacijama. Takođe prema potrebi i prema radnom mestu za koje aplicirate pametno je prepraviti ga i dodati ili izbaciti informacije koje nisu relevantne. Dužina cv-ja ne bi trebalo da prelazi dve stranice A4 formata, jednostrano. Čak i ako potencijalni poslodavac traži vas cv samo u elektronskoj formi uvek je poželjno doči spreman i posedovati sopstveni cv odštampan pre nego što dođete na razgovor za posao.

cv
Izvor Adobe Stock

Trenutno postoji dosta alata na internetu koji vam mogu pomoći pri kreiranju cv-ja. U pretrazi ćete naći kako primere tako i gotove rezimee koje samo trebate da dopunite ličnim podacima i vašim dostignućima. Ne libite se da istražite i potražite pomoć.

Potražnja i ponuda raste iz dana u dan, nikada ne znate kakva vas prilika čeka. Ne dajte da vam pobegne zbog zastarelog cv-ja.

Slični tekstovi

registracija firme

Registracija firme - 4 stvari koje treba da znate

Registracija firme u APR-u je zapravo prvi i svakako najvažniji korak ako se odlučite za pokretanje svog biznisa. Usled dešavanja […]
Pročitaj više
zakon o elektronskoj trgovini

Zakon o elektronskoj trgovini - obaveze prodavca i kupca

Pre samog teksta želimo da shvatite da je zakon o elektronskoj trgovini veoma ozbiljna i opširna tema. Želimo da istaknemo […]
Pročitaj više
mvp

MVP testiranje proizvoda iliti efikasna proizvodnja

U današnje vreme to koliko brzo možete da "izbacite" proizvod je veoma često ključna za uspeh. Iz tog razloga svi […]
Pročitaj više
chevron-downchevron-right