Registracija firme - 4 stvari koje treba da znate

30/09/2024
registracija firme

Registracija firme u APR-u je zapravo prvi i svakako najvažniji korak ako se odlučite za pokretanje svog biznisa. Usled dešavanja koja su nas zadesila s početka 2020. godine primorani smo da mnoge stvari "završavamo" online. Tako je i registracija firme postala nešto što isključivo možemo i moramo uraditi online, verovali ili ne! Od maja 2023. godine jedini način da se obavi registracija firme je online. Agencija za privredne registre (APR) je omogućila ovu uslugu još početkom 2018. godine. Ovo je tada bila samo mogućnost ali sada je postalo neizbežno i jedini je način na koji možete da registrujete vašu firmu. Sve ovo je posledica jedne stvari a to je elektronski potpis. Ovo daje jednu potpuno novu dimenziju fleksibilnosti. Ono što je pogotovo značajno je da je advokat neizostavan u celom postupku. Ovo dodatno pruža svim osnivačima firmi prostor da uštede i vreme i troškove.

Evo kojih 5 stvari smatramo da je bitno da znate pre i toku celog procesa.

registracija firme

1. Pre svega - koju pravnu formu odabrati?

Veoma je bitno odabrati pravnu firmu koja vašem biznisu najviše odgovara. Ovo je i prva stvar koju morate da uradite pre svega ostalog. Pored preduzetnika postoje i pravne forme privrednih društava. A prema Zakonu o privrednim društvima Republike Srbije postoji par oblika organizovanja pravnih lica. To su:

  • Preduzetnik
  • Društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO)
  • Ortačko društvo
  • Komanditno društvo
  • Akcionarsko društvo
  • Ogranak domaćeg pravnog lica
  • Ogranak stranog pravnog lica
  • Predstavništvo

Ukratko o najučestalijima

Preduzetnik je fizičko lice koje je registrovano u APR-u za obavljanje delatnosti. Dakle ovde se registracija firme radi kao oblik privrednog društva od strane jednog fizičkog lica. Preduzetnik mogu biti sva zaposlena i nezaposlena lica. Za nastalu štetu i sve ostale obaveze u ovom slučaju fizičko lice odgovara svojom ličnom imovinom.

Društvo sa ograničenom odgovornošću DOO je privredno društvo koje može imati jednog ili više osnivača. Svaki član ovde mora da ima udeo u osnovnom kapitalu. Visina uloga može biti različita, najmanji iznos je 100RSD. Ulog i ne mora biti novčani. Registracija firme je ovde dakle uslovljena tim nekim osnovnim kapitalom. Vlasnik udela može biti samo jedan član DOO ali postoji mogućnost da ima više vlasnika udela u osnovnom kapitalu. Članovi su odgovorni za obaveze preduzeća do visine svog udela. Ne odgovara se ličnom imovinom.

Ortačko društvo je ono koje osnivaju dva ili više osnovača koji se nazivaju ortaci. Ovo mogu biti fizička ili pravna lica. Registracija firme se ovde obavlja radi izvršavanja delatnosti pod jednim imenom a u cilju sticanja profita. Ovde je početna imovina u vidu novca, stvari i prava. Za sve obaveze se odgovara svojom imovinom.

Akcionarsko društvo, tu se radi o privrednom društvu odnosno pravnom licu čiji se osnovni kapital sastoji iz akcija. Ovde zbir svih izdatih akcija predstavlja vrednost osnovnog kapitala. Akcionari su vlasnici logično i na osnovu svog udela imaju pravo na dividende. Osim toga imaju i pravo na učestvovanje u odlučivanju za izbor uprave kao i pravo na deo likcidacione mase u slučaju l ikvidacije društva. Registracija firme u vidu akcionarskog društva nije moguća bez uplate uloga u iznosu od najmanje 25% od osnovnog kapitala.

2. Šta je potrebno da bi registracija firme bila moguća

Ovde je glavna razlika to koju pravnu formu ste izabrali. Jer za registrovanje preduzetnika i za osnivanje DOO dokumentacija se potpuno razlikuje. Prijavu za preduzetnika može da podnese buduči preduzetnik. Prijavu za DOO može da podnese budući član društva, fizičko lice ili lice koje je ovlašćeno punomoćjem. Uglavnom sve se, kao što smo napomenuli, može i mora odraditi online. Registracija firme se obavlja na sajtu privrednog registra. Da bi ta eRegistracija bila uspešna onaj ko podnosi zahtev mora da poseduje sledeće:

  • Kvalifikovani elektronski sertifikat odnosno potpis. On mora biti izdat od sertifikovanog tela u Republici Srbiji
  • Instaliran čitač elektronskih kartica. Osim ovoga mora biti instalirana i NEXU aplikacija za elektronsko potpisivanje.
  • Visa, MasterCard ili Dina platnu karticu

Pre svega ovoga, oni koji prvi put pristupaju svemu ovome i celom sistemu moraju da kreiraju nalog na potralu.

Celu proceduru detaljno opisanu u slikama imate na sledećem linku.

registracija firme

3. Registracija firme - koraci pre

Postoje neki koraci pre nego što se konkretno registracija firme desi. Sve ovo direktno utiče na to kako ćete u budućnosti da poslujete. Čime ćete se baviti, gde će biti firma, da li ćete biti PDV obveznik ili ne, koliko ćete imati radnika?

Pre svega trebate da osmislite naziv firme. Ovo je jedan od osnovnih elemenata kada je registracija firme u pitanju. Poslovno ime mora da sadrži naziv same firme, pravnu formu i mesto gde je registrovana. Mora da se vodi računa da se poštuju smernice i sva zakonska pravila vezana za naziv firme. Preporučuje se da proverite da li je naziv koje želite slobodan i ako jeste da ga rezervišete.

Izbor šire delatnosti je takođe stvar koju morate da odaberete. Dakle sva pravna lica i privredni subjekti moraju da odaberu delatnost kojom će se baviti. Ovo znači da kada podnosite prijavu za osnivanje odredite i navedete koja će biti pretežna delatnost firme, odnosno ona koja će biti najvažnija kojom će se firma baviti. Dakle registracija firme logično mora doći tek nakon što ste ovo ustanovili i odlučili. Šira delatnost se naziva pretežna, dominantna delatnost. Ovo su zapravo oni poslovi kojim ćete se baviti i koji će vam najviše donositi profit. Postoje i sporedne delatnosti a to su ostali poslovi kojima se možete baviti. Ovo sve se određuje i zbog obaveze evidentiranja prometa kroz fiskalnu kasu.

Ako je firma DOO pre nego što registracija firme bude obavljena morate pripremiti osnivački akt.

Adresa firme. Bez ovoga registracija firme ne postoji. Ovo je obavezan podatak za koji se onaj ko osniva odlučuje pre ili prilikom registracije. Postoji i opcija za virtuelnu kancelariju. Ovo je fenomen gde iznajmljujete virtuelnu kancelariju za svoj biznis. Na ovoj adresi se vrši registracija firme ali se posao može obavljati i na drugom mestu. Ovo je posebno važno ako se firma osniva na daljinu ali ima sedište u Srbiji.

4. Registracija firme - koraci posle

Ono što je korak nakon što se registracija firme obavi je pečat. Njegova izrada više nije obavezna, može da se izradi ali ne postoji zakonska obaveza njegovog korišćenja više. Naime preduzetnici i privredni subjekti nemaju više obavezu da ga u toku poslovanja koriste. Ovo važi za overavanje pisanih akata i poslovnu dokumentaciju.

Sledeće o čemu treba da mislite je otvaranje računa u banci. Ovde je važno da budete dobro informasani o rarifama i naknadama koju banke imaju za usluge platnog prometa. Osim ovoga raspitajte se i o naknadi za mesečno otvaranje računa i da li imaju e-banking. Za potrebe kao što je registracija firme kada se otvara račun obavezno je da direktor potpiše sve potrebne obrasce.

Nakon ovoga ide prijava poreskoj upravi u zakonskom roku. Ovo se podnosi u filijali Poreske uprave a ujedno predstavlja i prijavu za porez na dobit radi utvrđivanja akontacionog poreza. Zakonski rok za predaju poreske prijave je 15 dana od datuma osnivanja firme. Ovu prijavu podnose i preduzetnici i DOO. U vezi sa ovim trebate da odaberete i izbor modela oporezivanja a to je paušalno oporezivanje i vođenje knjiga. Ovo sve se može poslati i elektronskim putem putem servisa ePorezi.

Digitalni potpis je ono bez čega ništa više ne može da se uradi. Kvalifikovani elektronski potpis je potreban za rad na elektronskim servisima koji služe da se registracija firme obavi. Osim ovoga služi i da bi mogli da se podnose zahtevi i da se overavaju dokumenta elektronskim putem. Za digitalnni potpis je potrebno da se podnese zahtev za izdavanje kvalifikovanog sertifikata za elektronski potpis na ličnoj karti sa čipom. Zahtev se podnosi u nadležnoj policijskoj upravi.

Šta još....

Razmislite da li ćete ući u PDV sistem. O ovome dobro razmislite da li vam se isplati odmah nakon otvaranja firme. Morate da predvidite budući obim poslovanja uključujući i sve troškove.

Na kraju rekli bismo da je jedno od ključnih stvari odabir knjigovodstvene agencije odnosno knjigovođe.

Slični tekstovi

zakon o elektronskoj trgovini

Zakon o elektronskoj trgovini - obaveze prodavca i kupca

Pre samog teksta želimo da shvatite da je zakon o elektronskoj trgovini veoma ozbiljna i opširna tema. Želimo da istaknemo […]
Pročitaj više
mvp

MVP testiranje proizvoda iliti efikasna proizvodnja

U današnje vreme to koliko brzo možete da "izbacite" proizvod je veoma često ključna za uspeh. Iz tog razloga svi […]
Pročitaj više
finansiranje projekta

Finansiranje projekta: od tradicionalnih do savremenih metoda

Pokretanje novog biznisa i finansiranje projekta možemo svrstati u veoma izazovne poduhvate. Jako bitan element kod pokretanja biznisa je upravo […]
Pročitaj više
chevron-downchevron-right