Radni staž i radno iskustvo se često u praksi izjednacavaju iako ovi pojmovi nisu isti. Radno iskustvo je veoma širok pojam, obuhvata sve poslove koje ste radili i može se steći i putem drugih oblika obavljanja poslova. Radni staž, s druge strane, se može ostvariti isključivo tokom radnog odnosa i usko se vezuje za radno iskustvo koje je evidentirano u radnoj knjižici.
Kako da dokažete radni staž i radno iskustvo?
Svaka zaposlena osoba kojoj je radni odnos prestao ima pravo da od poslodavca traži potvrdu u kojoj je jasno naznačeno kada ste počeli i prestali da radite kao i opis poslova koje ste obavaljali i rezultate vašeg rada. Ovo je jedan od najpraktičnijih načina da dokažete svoje radno iskustvo.
Imajte na umu da ova potvrda nije obaveza poslodavca već se izdaje na zahtev zaposlenog!
Pre nego što aplicirate za određeno radno mesto i određenu poziciju trebalo bi da utvrdite da li su dokumenti koje planirate da priložite validni i da li ta dokumentacija može da posluži kao dokaz da ispunjavate uslove za ponuđeno radno mesto.
Dokumenti koji mogu polužiti kao validna dokumentaciju su:
- Ugovor o radu,
- Ugovor o delu,
- Ugovor o obavljanju privremenih poslova,
- Rešenje o zasnivanju radnog odnosa,
- Rešenje o prestanku radnog odnosa.
Radna knjižica ne može tekstualno dokazati traženi radni staž pa kao takva nije validan dokaz o radnom stažu u struci.
Volontiranje - da li se računa kao radno iskustvo?
Zakon o radu Republike Srbije dopušta da se angažuju radnici i bez zasnivanja radnog odnosa ali pod određenim uslovima. Oblici rada van radnog odnosa mogu biti privremeni i povremeni poslovi, dopunski rad i ugovor o stručnom osposobljavanju.
Prema zakonu volontiranje koje ste obavili u Republici Srbiji može da se smatra radnim iskustvom ako je ovakvim vidom rada stečeno radno iskustvo koje je potrebno za zasnivanje radnog odnosa. Dakle, ako se iskustvo koje ste stekli volontiranjem podudara sa kriterijumima koji se traže na radnom mestu za koje se prijavljujete onda se volontiranje može uzeti u obzir kao radno iskustvo.
Radni staž nije radno iskustvo!
Ako bismo sumirali došli bi do zaključka da postoje jasne razlike između ova dva pojma.
Pod radnim stažom se računa vreme za koje je plaćen doprinos za invalidsko i penziono osiguranje, vreme koje ste kao radnik proveli u radu i za koje ste primali novčanu nadoknadu. U staž ulaze takođe i privremeni i povremeni poslovi preko omladinskih zadruga za koje vam je takođe plaćen doprinos. U radni staž ulaze i poslovi po autorskom osnovu za koje ste sami sebi uplatiti osiguranje i staž.
Sa druge strane imamo radno iskustvo koje ne mora da se podudara sa stažom osiguranja. Ovo je mnogo širi pojam jer obuhvata i vreme dok ste bili van osiguranja a sticali ste znanja i praktične veštine.
Šta je bitnije?
Ako govormo o organima državne službe postoje uslovi koji se moraju ispunjavati u odnosu na školsku spremu i staž upisan u radnoj knjižici, pa stoga možemo zaključiti da je državnim organima bitniji radni staž nego radno iskustvo.
Radno iskustvo se stiče kako u radnom odnosu tako i izvan njega pri čemu iskustvo koje je izvan radnog odnosa se ne vezuje samo za volonterski staž već za sve poslove koje ste ikada obavili i svako iskustvo koje ste stekli.
Ako sagledamo činjenice onda bi mogli da zaključimo da je poslodavcima radno iskustvo možda i važnije od radnog staža.